Subota, 20 Travanj 2024
Rukometni EURO 2020: Poraz od Španjolske u finalu, Hrvatska i dalje čeka europsko zlato

Hrvatska rukometna reprezentacija doživjela je poraz i u svom trećem finalu Europskih prvenstava. Bolja od naše reprezentacije u Stockholmu bila je Španjolska s 22:20. Bila je to još jedna iscrpljujuća i velika drama. Španjolska je prva reprezentacija nakon 2002. godine obranila naslov pobjednika osvojen u Hrvatskoj prije dvije godine. Ne samo to nego izborila i izravni odlazak u Tokyo na Olimpijske igre.

HRVATSKA: M. Šego 4/19, M. Ašanin 1/7, M. Marić 3/4, D. Duvnjak 5/9, M. Hrstić -, L. Stepančić 3/7, Z. Horvat 2/3, J. Šarac -, I. Karačić 3/6, Ž. Musa -, M. Mamić 1/1, L. Cindrić 0/1, I. Brozović 1/1, V. Matanović 0/0, D. Mandić 2/2, M. Šipić -, izbornik: Lino Červar

ŠPANJOLSKA: G. Perez de Vagas 8/19, R. Corrales -/9 , J. Maqueda 3/6, A. Fernandez Perez 1/1 , E. Entrerrios 2/4, A. Dujshebaev 2/4, D. Sarmiento 2/2, J. Aguinagalde 2/2, F. Sole Sala 1/2, I. Goni 1/1, A. Figueras 1/2, J. Canellas 2/3, V. Moros -, A. Abello 5/5, A. Arino 0/1, G. Guardiola -, izbornik: Jordi Romans Ribera

Suci: Gjorgji Nachevski i Slave Nikolov (SJ. MAK)

Treće finale u povijesti Europskih prvenstava Hrvatska je dočekala u nestvarno lijepoj atmosferi Tele2 Arene u Stockholmu, uz tisuće i tisuća svojih navijača. Kao što je poznato dvaput smo poraženi u finalima 2008. i 2010. godine, red je bio da odemo do kraja, da osvojimo jedino zlato koje nedostaje da hrvatska rukometna priča bude zaokružena.

Lino Červar je finale započeo kao i mnoge susrete na ovom prvenstvu postavom Šego, Mandić, Horvat, Marić, Duvnjak, Karačić, Stepančić. Naša je reprezentacija imala prvi napad i zabila preko Marina Marića. I mi i Španjolci počeli smo obranama 5-1. Igrali smo mirno na početku i zabili tri napada za redom. Ali i Španjolska je uzvratila na isti način. Mi smo prvi imali priliku za plus dva, ali je na 4:3 jedna polukontra loše izvedena. Drugu nismo propustili, jer je nakon 7:6 Domagoj Duvnjak sa sedam metara podigao našu prednost na dva razlike. U 15 minuta igre ni jedan vratar nije uspio upisati obranu, što se valjda nije dogodilo nikada u povijesti finala. Na tri razlike (10:7) Hrvatska odlazi u 19-oj minuti i Jordi Ribera je prisiljen zvati minutu predaha. Vratili smo se u obranu 6-0, jer je kapetan trebao predah. U napadu je pak Luka Cindrić mijenjao Igora Karačića. Čekali smo njegov doprinos. Upali smo u krizu, nismo imali dobar protok lopte i čiste situacije za udarac pa je Španjolska u 25-oj stigla do izjednačenja 10:10. Perez de Vargas je zaustavio četiri udarca naših i pojavio se kao nova prijetnja. Punih deset minuta bili su naši bez pogotka. Uz sve nismo realizirali ni sedmerac. I prednost je preselila na stranu „furije“ (10:11). Uspjeli smo na kratko poravnati, ali i primiti novi pogodak i Španjolska je zadovoljnija otišla u svlačionicu s 11:12. Samo dvije obrane imali su naši vratari. Španjolski šest. Mi smo bili na 58 posto realizacije, naš suparnik 75 posto.

Nastavak smo otvorili obranom 6-0, a središnji dio činili su Ilija Brozović i Marko Mamić. To je značilo i dvostruku zamjenu u napadačkom dijelu. Dok smo bili s igračem manje Španjolska je to sjajno iskoristila i u 36-oj pobjegla na čak četiri pogotka prednosti (12:16). Bila je to druga velika Španjolska serija. Izbornik Lino Červar morao je pozvati igrače na razgovor. I odlučio se za igru sedam na šest. To nas je za kratko vratilo u život jer smo postigli dva pogotka za redom. A imali smo još dvije prilike za izjednačenje. Ali nismo bili mirni u najvažnijim trenucima. Skratila se ruka, a dosta toga obranio je i Perez de Vargas. Ipak, Igor Karačić uspijeva realizirati jednu kontru i opet smo tu, na samo pogodak zaostatka. U 49-oj smo konačno stigli i do izjednačenja 18:18. A u 54. i do minimalne prednosti. Četiri minute prije kraja Španjolci ostaju s igračem manje, i nude nam šansu. Ali prvi napad se koristimo. Španjolci preuzimaju vodstvo. Ilija Brozović je koncentriran i s centra zabija za izjednačenje, jer su vrata suparnika bila prazna. Devedeset sekundi do isteka vremena Alex Gomez zabija sa sedam metara. Mi smo se spetljali na drugoj strani i Španjolska je to iskoristila. Alex Dujshebaev koristi umor naše obrane i diže prednost Španjolaca na dva razlike. I to je zapravo bio kraj. Španjolska je obranila naslov europskog prvaka, a Hrvatska po treći put poražena u finalu.