Četvrtak, 02 Travanj 2020
Situacija postaje jako ozbiljna; Danas u našoj županiji 12 novih pozitivnih slučajeva

Situacija postaje jako ozbiljna; Danas u našoj županiji 12 novih pozitivnih slučajeva

Dubrovačko neretvanska županija danas ima veliki porast novopotvrđenih slučaja zaraze korona virusom, radi se uglavnom o kontaktima onih koji su ranije utvrđeni kao pozitivni. U pripravnost za prihvat zaraženih s lakšim simptomima se stavljaju hotel Sumratin i studentski dom u Dubrovniku, izvijestio je u danas na redovnoj konferenciji za medije županijski Stožer za civilnu zaštitu.

- Imamo 12 novih pozitivnih slučajeva, radi seu najvećem dijelu o kontaktima onih koji su utvrđeni kao pozitivni, prilagodit ćemo se novom izazovu već smo pripremili hotel Sumartin i Studentski centar za prihvat onih koji imaju blaže simptome. Pridržavajte se odredbi Kriznog stožera, ostanite doma pogotovo stariji - poručio je župan Nikola Dobroslavić na današnjoj konferenciji za medije Stožera Civilne zaštite DNŽ.

- Ukupno je do sada poslano 66 uzoraka, 12 je pozitivnih, a tri čekamo. U samoizolaciji 389 ljudi, dobili smo 33 prijave o kršenju mjera samoizolacije, nažalost kod četvero je utvrđeno kršenje mjera i prema njima je pokrenut prekršajni postupak. Apeliram još jednom na sve, posebno na osobe kojima je doneseno rješenje o samoizolaciji da se moraju držati toga, a sve ostale molim da izlazu samo u slučaju nužde kako bi izbjegli slike koje ovih dana gledamo u Italiji - istaknuo je  načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Joško Cebalo.

- Od do sada 14 pozitivnih četiri su hospitlizirana u OB Dubrovnik, riječ je spremačici iz Zračne luke, povratniku sa skijanja iz Bugarske, jednom njegovom kontaktu, te pomorcu s Korčule.  Svi ostali su u kućnoj samoizolaciji. Među pozitivnima je i liječnik iz Opće bolnice koji se trenutno ne može dovesti epidemijološki u vezu sa svim ovim drugim slučajevima, on je također od samog početka u samoizolaciji i dobrog je općeg stanja - rekao je ravnatelj OB Dubrovnik Marijo Bekić. 

Dodao je kako se pred bolnicom osniva punkt za trijažu respiratornih pacijenata te zasad sve normalno funkcionira.

- Svi koji dobiju simptome mogu se javiti na taj punkt, na epidemiološku službu ili telefonski svom obiteljskom liječniku. Molimo da onaj tko nije zdravstveno ugrožen da ne dolazi u bolnicu - naglasio je Bekić.

- Kao što ste čuli, imamo 12 novih potvrđenih slučaja Covid infekcije, u svim slučajevima imamo epidemiološku vezu osim u slučaju liječnika iz OB Dubrovnik. Od samog jutra smo mobilizirali sve epidemiologe, koji uspostavljaju vezu sa svim kontaktima zaraženih. Ozbiljnost situacije nalaže da ljudi ostaju kod kuće, molim sve naše sugrađane pogotovo mlade, da štiteći sebe štite svoj najbliže, očeve, majke, djedove i bake - poručio je Mato Lakić, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo.

Dubrovački gradonačelnik Mato Franković rekao je kako velik broj građana ne shvaća ozbiljnost situacije, jer se građani šetaju u većim skupinama, skidaju se trake s igrališta, a zbog većeg broja ljudi koji posljednja dva dana dolaze na placu u Gružu ona je do daljnjeg zatvorena

Načelnik Policijske uprave dubrovačko-neretvanske Ivan Pavličević apelirao je da se ne izlazi iz obiteljskih domova ukoliko nije nužno.