Župski portal - zupcica.hr

http://www.zupcica.hr/images/slike/moduli/tz-brosura1.jpg
 
http://www.zupcica.hr/images/slike/moduli/tz-brosura1.jpg http://www.zupcica.hr/images/slike/moduli/tz-brosura1.jpg http://www.zupcica.hr/images/slike/moduli/tz-brosura1.jpg

Župski portal - zupcica.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi pružio bolje korisničko iskustvo, prilagodio funkcionalnost stranice i prikaz sustava oglašavanja. Koristeći našu stranicu slažete se s korištenjem kolačića.

Opći uvjeti korištenja

Prihvaćam

Anton Jurkić; Nastojat ćemo zadržati jednosmjenski rad, ali svake godine imamo 50 djece više

Osnovna škola Župa dubrovačka kraj ove školske godine dočekuje s 845 učenika u školskim klupama, pa bi po tom broju Župa bi mogla imati dvije škole,  ali u našoj Općini je sve pod jednom ustanovom, samo se nastava odvija u dvije odvojene zgrade.  Tako je župska škola trenutno jedna od najvećih u Županiji, sa sličnim brojem učenika kao Lapad, koja će se po završetku izgradnje zgrade na Montovjerni razdvojiti u dvije Osnovne škole.

- Naša škola stalno raste, iz godine u godinu imamo po 50 djece godišnje više,  tako da se i broj odjeljenja povećava. Netko bi rekao da su to slatke brige u odnosu na veći dio škola u državi gdje se broj djece smanjuje, a pojedine škole i zatvaraju.  To je lijepo, ali to nam nosi i probleme, ponajprije s prostorom.  Mi u niti u jednom trenutku nemamo u školi slobodnu učionicu, uz napomenu da je jedno odjeljenje uvijek u dvorani na nastavi tjelesnog.  Ali svake godine se nekako snalazimo, nadamo se da ćemo i u sljedećoj godini uspjeti isto. Svim silama želimo zadržati jednosmjenski rad, jer bi povratak u dvije smjene bio korak nazad – rekao je na početku našeg razgovora prigodom završetka školske godine ravnatelj župske osnovne škole Anton Jurkić.

Uređenjem stana u "staroj školi" na Kantulama do dvije nove učionice

Za  sljedeću školsku godinu planirano je uređenje dvije nove učionice u školskoj zgradi na Kantulama popularnoj „staroj školi“.

- To rješavamo u suradnji s Općinom, riječ je o prostoru koji se trenutno koristi kao stan u zapadnom dijelu zgrade iznad nekadašnje knjižnice. Išli smo na dogovor sa stanarima kako bi se to riješilo bez pokretanja sudskog postupka. Bili smo u prostoru, napravljen je troškovnik i osigurana sredstva za uređenje novih učionica. Dakle, kad stanari napuste prostor mi ga vrlo brzo možemo pretvoriti u dvije nove učionice.

Ali to je tek privremeno rješenje, koje rješava problem nedostatka prostora tek za neko vrijeme, možda sljedećih nekoliko.  Jedino pravo rješenje za župsku školu bi bilo što skoriji početak radova na projektiranju i izgradnji aneksa školske zgrade na Mljekari, dodatne zgrade na zemljištu koje je Općina nedavno otkupila za tu namjenu od privatnih vlasnika.

- U toj novoj zgradi planiramo napraviti od  10 do 14 novih učionica koliko po projektu to bude moguće.  Trenutno se radi na rješavanju projektne dokumentacije, što je zbog naših poznatih administrativnih problema, prilično zahtjevan zadatak.  Naš osnivač je Županija i prema njoj idu sve naše potrebe i o njoj ovisi realizacija naših planova. Međutim imamo sreću da Općina može često sudjelovati u našim projektima, kao što je i do sada bilo pogotovo u projektu Produženog boravka koji se obnavlja iz godine u godinu i Općina ga financira sa 75 posto.  Tako se nadamo da ćemo imati pomoć i u realizaciji ovog projekta.

Od ovogodišnja četiri četvrta, dogodine pet odjeljenja petih razreda

U sljedećoj školskoj godini župska škola će imati četiri odjeljenja prvaša, ali pet petaša. Naime, od četiri odjeljenja ovogodišnjih  četvrtaša će dolaskom učenika iz Područne škole Postranje nastati pet petih razreda.

- Imat ćemo četiri puna odjeljenja prvih razreda. Međutim, imamo problem s četvrtašima koje ćemo u sljedećoj godini morati prerasporediti u pet odjeljenja petih razreda. Naime, kad su se oni formirali kao prvaši uputili smo Uredu Državne uprave zahtjev za još jednim odjeljenjem s obzirom da smo znali što nas čeka s dolaskom učenika iz Područne  škole Postranje u petom razredu.  Ali kako je u Hrvatskoj još uvijek na snazi zabrana zapošljavanja, te se na svakom koraku štedi, nismo dobili suglasnost. Oni imaju pravilnik i brojeve, te ako je broj učenika do 28 po odjeljenju ne daju odobrenje za dodatni razred. Tako sada kad učenicima u matičnoj školi pridružujemo devet učenika iz Postranja koje ne možemo rasporediti u postojeća odjeljenja moramo formirati još jedno, peto odjeljenje petaša.  Mislimo da je nepravedno da to učinimo tako da rasformiramo  jedan ili dva razreda, pa ćemo ići po principu kao da se svi  ponovno upisuju u prvi razred, te će stručna služba po kriterijima po kojim sastavlja odjeljenja sastaviti novih pet petih razreda.  Meni je žao što nam nije odmah, u prvom razredu dozvoljeno pet odjeljenja, ali evo situacija je takva kakva jest.  Stručna služba će u suradnji s učiteljicama četvrtaša nakon završetka tekuće školske godine, nastojati naći najbolje rješenje kako formirati nova odjeljenja.

Nije samo nedostatak prostora problem školi s 845 učenika . Veliki problem predstavlja i nedostatak nastavnika i stručnog kadra.

- Turizam nosi i svoje poteškoće, pa tako imamo problema s pronalaskom zamjena djelatnika na bolovanjima ili porodiljnim dopustima, novih djelatnika nema. Kad mi netko pođe na bolovanje, nazovem Zavod za zapošljavanje, ali tamo nema niti jedna učiteljica razredne nastave, a da ne govorim o profesorima predmetne nastave.  Lokalni ljudi iz struke su se zaposlili na drugim,  bolje plaćenim radnim mjestima, najviše u turizmu.  Kad raspišemo natječaj javljaju nam se ljudi iz Slavonije i drugih krajeva sa željom za radom u našoj školi, ali njihovo početno oduševljenje ubrzo splasne kad doznaju troškove smještaja i života kod nas.  To je problem svih škola na našem području i stalno smo u komunikaciji pomažući jedan drugom riješiti problem s kadrom u pojedinoj školi.  Imamo potrebe za više ljudi i u stručnoj službi, problemi su iz godine u godinu sve veći, djeca su sve više  opterećena raznim stvarima.

Početak primjene Kurikularne reforme u prvim i petim razredima

Jesen i nova školska godina donose početak primjene Kurikularne reforme u svim školama.  U prvim i petim razredima će se primjenjivati za sve predmete, a u sedmim razredima za kemiju, biologiju i fiziku.  Učenici će dobiti i besplatne udžbenike koji će se nabaviti sredstvima iz Državnog proračuna, što se ne odnosi na radne bilježnice, zbirke zadataka,  likovne mape, i slično,  te na udžbenike izbornih predmeta.  Koliko je župska škola u tehničkom smislu spremna za promjene koje reforma donosi ?

- Mi smo u prošlim godinama uspjeli osigurati da svaka učionica predmetne nastave ima projektor s platnom, sve učionice imaju kompjuter još od početka rada s e-dnevnikom. U razrednoj nastavi nemamo projektore u učionicama, ali u najavi je da bi Ministarstvo trebalo osigurati projektore za sve učionice, kao i prijenosna računala za učitelje, vidjet ćemo što će od tih najava biti.  Internet imamo u obje školske zgrade. Mislim da se priča oko  Kurikularne reforme previše fokusirala na informatički dio i tablete, to bi trebalo biti jedno od pomagala unutar reforme, a ne da se sve vrti oko njih. Oni bi se u službi nastave trebali upotrebljavati s vremena na vrijeme, a ne da djeca na njima budu po cijeli dan. Oni ne mogu zamijeniti  udžbenike nego biti pripomoć u nastavi.  Puno je tu novosti za koje još ne znamo na koji će se način raditi, dosta toga će se rješavati u hodu.

Sportska dvorana u potpunosti zadovoljava potrebe škole

Razgovor s ravnateljem škole nije moguće završiti bez spominjanja školske sportske dvorane.  O tome kako je napravljena i problemima koji  su se oko nje događali dosta je rečeno i napisano i nema smisla ponavljati . Ovaj put nas je samo zanimalo jeli ona ovakva kakva jest dovoljna, zadovoljava li potrebe škole od  845 učenika.

- Ako je uzmemo iz perspektive da je samo Školska sportska dvorana, ona u potpunosti zadovoljava potrebe škole.  Kad se postavi pitanje  zadovoljava li potrebe sportskih klubova i rekreacije  cijele Općine, tu vjerujem da bi bilo potrebno pronaći još termina što fizički nije moguće.  Zato imamo povjerenstvo koje prikuplja zahtjeve od svih koji imaju potrebu za dvoranom i mislim da se tu našlo rješenje da nitko na kraju nije ostao zakinut za prostor, možda je netko dobio manje termina nego što je tražio, ali svima se izašlo ususret.
Kako škola radi u jednoj smjeni dvorana je već od 14 sati na raspolaganju za izvanškolske aktivnosti. Tako smo svim klubovima koji rade s našom djecom, školskim učenicima u terminu od 14:00 da 18:00 sati omogućili besplatno korištenje dvorane.  Na taj način smo u dvoranu privukli iz Grada trenere košarke i rukometa, tu su od prije nogomet, odbojka, gimnastika ...
Tek od 18 sati dvorana je u komercijalnom načinu korištenja, mada i u tom terminu imamo klubove s područja Općine koji plaćaju 50 posto cijene sata korištenja dvorane.  

Na kraju bi želio istaknuti da mi kao škola od Županije dobivamo sredstva na osnovu broja odjeljenja i broja djece, tako da svaku nadogradnju i novi prostor ne prati povećanje sredstava koje dobivamo. Imamo jednaka sredstva kao da radimo u jednoj zgradi s jednim grijanjem, računom za struju, vodu, komunalijama ...  a mi imamo sve to odvojeno, zasebne sustave u svakoj zgradi,  dvije zgrade matične škole, dvorani, te područnoj školi Postranje, tako da su ti troškovi veći. Sad kad je napravljena i dvorana morali smo dio termina staviti u komercijalnu upotrebu kako bi dvorana bila samoodrživa. Pokazalo se ovih godina da smo sada tu negdje, da naplatom termina pokrivamo troškove održavanja dvorane
– zaključio je Jurkić.


Podijeli ovaj članak

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Razgovori - najnovije

I ovu godinu na njezin zadnji dan završavamo tradicionalnim razgovorom s općinskim načelnikom Silviom Nardellijem. Kakva je 2019. bila za...
Osnovna škola Župa dubrovačka kraj ove školske godine dočekuje s 845 učenika u školskim klupama, pa bi po tom broju...
Već tradicionalno, zadnji dan godine koju napuštamo razgovaramo s općinskim načelnikom Silviom Nardellijem. Bila je to jedna u nizu godina...
Već uobičajeno, zadnji dan godine koju napuštamo s načelnikom Silviom Nardellijem napravili smo inventuru 2016.  koju ćemo pamtiti po napokon...
Župski MMA borac Antun Račić otputovao je u utorak u Rusiju u Ingušetiju gdje će večeras nastupiti u jednoj od...